18 грудня минає 131 рік з дня народження Миколи Куліша – драматурга, творчість якого відкрила нові напрямки у розвитку світового драматичного мистецтва ХХ століття. Микола Куліш був літописцем своєї епохи, і сам зіграв трагічну роль, залишивши світ у розквіті сил – його було знищено через велику любов до України.
Новаторський підхід до драматургічного мистецтва, сміливе експериментаторство, пошуки оригінальних форм сценічного вираження конфліктів, образів, ідей, вічних загальнолюдських, не підвладних епохам проблем, свідчать – це «талант світового масштабу», - як слушно зазначив Ю. Смолич.
Микола Гурович – чи не найтрагічніша постать доби Розстріляного Відродження – поруч із Павлом Тичиною, Миколою Хвильовим, Максимом Рильським, Олександром Довженком і Лесем Курбасом. Будучи їхнім однолітком, він дебютував лише в 1926 році, коли настала друга і остання, критична, фаза відродження.
«Найкращий спільник той, у кого зброя по-вкраїнському говорить», – написав геніальний український драматург Микола Куліш ще у 1929 році. Ці слова як ніколи актуальні сьогодні!
Одним з найяскравіших творів Куліша є п’єса «Мина Мазайло».
За визначенням самого автора, п'єса є сатиричною комедією, але у творі описана трагічність становлення української мови й зацькованого народу. В основу твору покладено анекдотичну історію про те, як харківський службовець Мина Мазайло вирішив змінити своє прізвище, у якому вбачав причину своїх життєвих і службових поразок, на престижніше – російське Мазєнін. Однак суперечка з цього приводу поступово переходить у сімейну дискусію і виходить на рівень глобальної проблеми.
Як у 1929 році, коли твір був написаний, так і в 2023 році при повномасштабній війні в Україні, тема мови не менш актуальна і гостра.. цей твір з глибоким сатиричним підтекстом і виразним усвідомленням проблем українського суспільства 1920-х років.
Боляче розуміти, що в СРСР пропагували «єдиний язик», а всі інші мови, крім російської, висміювали, щоб вселяти комплекс меншовартості.
В приміщенні Рожнятівської бібліотеки працівниками було організовано перегляд фільму за сюжетом п’єси «Мина Мазайло».
![](/_nw/10/s86073699.jpg)
|