У рамках співпраці Проекту USAID ДІАЛОГ, який реалізується Асоціацією міст України та програми IREX «БІБЛІОМІСТ» у регіонах розпочато серію інформаційних семінарів, спрямованих на роз’яснення сутності децентралізаційних реформ та переваг об’єднання територіальних громад. Заходи проводяться на базі бібліотек, спікерами виступають експерти Офісів реформ.
8 жовтня 2015 року у приміщенні Рожнятівської центральної районної бібліотеки пройшов інформаційно-роз’яснювальний семінар з підтримки децентралізації. Організаторами зустрічі стали Офіс реформ в Івано-Франківській області та Івано-Франківська обласна універсальна наукова бібліотека ім. І.Франка.
Семінар на тему «Децентралізація: зміни заради майбутнього» зібрав у читальній залі Рожнятівської центральної районної бібліотеки представників апарату райдержадміністрації, районної ради, економістів, працівників соціальної сфери, освітян, медиків, бібліотечних працівників, активістів громад району.
Семінар вів експерт Офісу реформ в Івано-Франківській області Ярослав Ілліч Арабчук. Використовуючи мультимедійну презентацію, він детально поінформував учасників зустрічі про цілі і завдання реформи децентралізації. Доповідач зокрема зазначив, що реформа децентралізації – одна з ключових реформ, що нині впроваджується в Україні. Важливим чинником успішної реалізації реформи є широка підтримка з боку громадськості, яка формується через активну роз’яснювальну роботу у взаємодії усіх зацікавлених сторін. Сьогодні вкрай потрібно привернути увагу населення до змісту реформ, у простій формі розповісти людям про переваги, які вони отримають від об'єднання громад, передачі повноважень та ресурсів від державних органів влади органам місцевого самоврядування. Спікер семінару також зупинився на питаннях нормативно-правової бази з питань децентралізації, послідовності формування сприятливих територіальних громад, визначенні майбутніх потенційних адміністративних центрів. Ярослав Ілліч додав, що перспективний план по Івано-Франківській області передбачає створення 63 об’єднаних територіальних громад.
Під час семінару слухачі мали змогу отримати ґрунтовні відповіді на питання – що таке «спроможна громада», хто може ініціювати об’єднання громад, які переваги мають добровільно об’єднані громади та ряд інших важливих відповідей. Зокрема, було акцентовано увагу на питаннях об’єднання територіальних громад в сільській місцевості, надано пояснення щодо функціонування об’єктів соціальної інфраструктури в об’єднаних громадах, повноважень старост та функцій новоутворених органів влади.
Під час семінару відбувся конструктивний діалог між доповідачем та учасниками семінару. Активно включилися в обговорення реформи децентралізації заступник голови районної ради Іван Ілліч Депутович, начальник управління Державного казначейства у Рожнятівському районі Ольга Миколаївна Дмитришак, директор Рожнятівської ЦБС, заслужений працівник культури Марія Василівна Рибчак. У ході дискусії акцентувалася увага на перевагах добровільного об’єднання територіальних громад та викликах, з якими зустрінуться новостворені громади.
Директор Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.Франка, заслужений працівник культури України Людмила Василівна Бабій ознайомила присутніх із місією бібліотечних установ у впровадженні даного проекту. «Саме бібліотеки повинні донести до жителів громад необхідну інформацію про те, як буде реалізовуватись реформа децентралізації. Для цього у сучасних бібліотеках є все необхідне технічне оснащення, доступ до Інтернету, кваліфіковані фахівці, які допоможуть користувачам знайти необхідну інформацію щодо реалізації децентралізаційних реформ», – сказала у своєму виступі Людмила Бабій.
Підсумовуючи почуте і побачене на семінарі, заступник голови РДА Богдан Михайлович Яковина від імені всіх присутніх щиро подякував Ярославу Іллічу Арабчуку за цікаве навчання, ґрунтовні відповіді і побажав плідної праці на благо нашої держави.
На завершення всі учасники семінару переглянули відеофільм «Час робити великі зміни» (інфографіка у трьох частинах) та отримали інформаційний роздатковий матеріал – брошуру «Чого чекати від об’єднаних громад?», буклети «Спроможна об’єднана громада», «Адміністративно-територіальний устрій. Було, тепер, модель» та «Розподіл доходів та видатків».
|