Пожовкле листя. Сіре небо,
Осінній вітер, листопад.
О, скільки споминів далеких
До нас вертається назад!
О, незабутній листопаде!
Пройдуть літа, пройдуть віки.
А ти стоятимеш над нами,
Як тінь Господньої руки.
Р. Купчинський «Листопад»
1 листопада 2013 року у світлиці Рожнятівської центральної районної бібліотеки пройшла історико-літературна година «Незабутній листопад» з нагоди відзначення 95-ої річниці з часу проголошення ЗУНР.
Минуло 95 років, але кожен раз ми знову і знову повертаємося у пам’яті до тих вікопомних днів. Перший листопад був, є і залишився в українському житті однією з найбільших подій нашої історії. Саме тоді, 1 листопада 1918 року, після шести століть іноземного поневолення західноукраїнських земель, виникла національна українська держава.
1 листопада 1918 року на стародавній ратуші Львова вперше замайорів національний жовто-блакитний стяг. 21 листопада останні українські підрозділи покинули місто. Між цими двома датами проліг короткий відрізок часу – короткий, але насичений змістом і подіями Великого Зриву народу за свою свободу.
Світлі постаті героїв, старшин і стрільців, які ціною свого життя обороняли західні кордони української землі, стали бойовим прикладом, вояцькою гордістю та джерелом національної традиції для майбутніх поколінь української нації.
ЗУНР проіснувала недовго, але день 1-го листопада назавжди став символом невмирущої ідеї українців до свободи і незалежності.
Зі словом-привітанням до присутніх звернулися голова районної ради Назарій Іванович Іванів та заступник голови Рожнятівської РДА Омелян Петрович Бойчук.
Прекрасні пісні та чудовий настрій дарувала присутнім лауреат багатьох районних, обласних та міжнародних пісенних конкурсів, викладач Рожнятівської дитячої школи мистецтв Ірина Русин.
Для всіх учасників дійства було представлено перегляд літератури на тему «Нам залишиться священним заповітом вісімнадцятого року листопад».
Минають роки… 1-й листопад 1918 року належить історії. Пролинуть ще десятки літ і тільки сивоголові старці будуть розказувати внукам про найкращий день історії Галичини, про день, коли над вежами города-князя Львова замайоріли синьо-жовті прапори.
|