1 листопада 2021 року минає 103 роки з часу першолистопадового повстання і утворення Західно-Української Народної Республіки. Для всіх нас створення ЗУНР має велике історичне значення і свідчить про силу духу українців, прагнення до свободи та бажання жити у своїй державі.
Історія Західно-Української Народної Республіки коротка, але насичена. Часи були не найспокійніші: 4 роки тривала Перша світова війна, фронти якої кілька разів пролягали територією України. Виснажені затяжними боями імперії розпадалися, а на їхньому місці утворювалися національні держави. Восени 1918 року захиталась Австро-Угорська імперія.
Наприкінці Першої світової війни велися польсько-австрійські перемовини, результатом яких стала згода Австро-Угорщини на утворення польської держави, до якої мала би увійти вся Галичина. Цей сценарій повністю ігнорував українське питання, тому українці виступили проти.
Героїчна боротьба стрілецтва стала поштовхом та отримала продовження у визвольних змаганнях ОУН-УПА. Ми з вами – нащадки тих гордих лицарів листопадового чину! Листопадовий чин, як і Революція Гідності, як і героїчна боротьба сьогодні на Сході України ще раз підтверджують тверде прагнення українців жити у вільній демократичній суверенній державі. Українська жага до волі та незалежності пройшла крізь віки… Ніхто не зміг вбити наш волелюбний дух, стерти генетичну пам’ять народу, викорінити думки про свободу, рідну мову і власну вільну державу. Історія ЗУНР та інші сторінки нашої історії вчать сучасників боротися за майбутнє.
В читальному залі Рожнятівської публічної бібліотеки організовано книжкову виставку «Першолистопадове повстання: 103 роки з часу утворення ЗУНР».
Планувалося також провести історичну годину з нагоди відзначення 103-ої річниці утворення ЗУНР. Захід не відбувся у зв’язку з тим, що держкомісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій віднесла Івано-Франківську область до «червоної зони» карантину і з 30 жовтня 2021 року почали діяти обмеження. Згідно з постановою Кабміну, без щеплень та тестів у «червоній зоні» карантину забороняється працювати і закладам культури, проводити масові заходи, крім офіційних подій, які можна проводити з додатковими заходами безпеки. Фактично ця червона зона більше стосується невакцинованих людей. Обмеження не діятимуть, якщо 100% працівників та відвідувачів закладів вакциновані. Тож, бережіть себе і не хворійте!
Нинішній листопад також є тривожним… Маємо пережити ще одну хвилю епідемії COVID-19. На Сході України досі триває війна. Як колись, так і в наші дні кращі сини та дочки нашого народу жертвують життя, щоб утвердити та захистити свою землю, свою державу, свою Україну, щоб не дозволити ворогу господарювати у нашій хаті. Ми щиро віримо, що Україна вийде з цієї битви переможцем.
|